Motyw macierzyństwa występuje często na obrazach Włodzimierza Tetmajera. Są to portrety żony artysty z dziećmi, obrazy rodzajowe i Madonny.
Włodzimierz Tetmajer – Żona artysty z synem Kazimierzem
Włodzimierz Tetmajer – Dorobek (rodzina malarza)
Włodzimierz Tetmajer – Żona malarza z dziećmi
Włodzimierz Tetmajer – Żniwa (detal)
Włodzimierz Tetmajer – Święta rodzina (detal)
Matka Boska na tym obrazie Tetmajera jest prostą chłopką.
Włodzimierz Tetmajer – Dorobek (rodzina malarza)
Włodzimierz Tetmajer – Żona malarza z dziećmi
Włodzimierz Tetmajer – Żniwa (detal)
Włodzimierz Tetmajer – Święta rodzina (detal)
Matka Boska na tym obrazie Tetmajera jest prostą chłopką.
Włodzimierz Tetmajer – Madonna
Pisałam już o tym w galerii obrazów z motywem dziecka, że z pracowni Włodzimierza Tetmajera w Bronowicach korzystało kilku artystów, zwłaszcza Ci, którzy ulegli tak zwanej chłopomanii. Należał do nich między innymi Wincenty Wodzinowski.
Wincenty Wodzinowski – Matka karmiąca dziecko
Wincenty Wodzinowski – Matka z dzieckiem
Wincenty Wodzinowski – Matka przy dziecku
Wincenty Wodzinowski - Kobieta wiejska z dzieckiem
Wincenty Wodzinowski - Kobieta z dzieckiem
Wincenty Wodzinowski – Chłopiec wręczający kwiaty matce
Najbardziej znanymi obrazami z motywem macierzyństwa są na pewno prace Stanisława Wyspiańskiego – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego modernizmu. W wielu domach można spotkać ich reprodukcje. Artysta wiele razy podejmował ten temat, tęskniąc za wcześnie utraconą matką.
Stanisław Wyspiański - Macierzyństwo
Obraz utrzymany w ciepłych, pastelowych kolorach, przedstawia żonę Wyspiańskiego karmiącą piersią małego Stasia. Ukazuje miłość i pełny związek matki z dzieckiem. Tę niezwykłą więź widzimy na wszystkich dziełach malarza poświęconych macierzyństwu.
Stanisław Wyspiański – Macierzyństwo
Na wszystkich obrazach przedstawiających matkę karmiącą piersią, Wyspiański wspaniale oddaje nastrój tej intymnej chwili.
Stanisław Wyspiański - Żona z synem Stasiem
Obraz ukazuje żonę Stanisława Wyspiańskiego, która pełna matczynej miłości, tuli w swoich ramionach najmłodszego synka Stasia. Miłość i ten intymny związek matki z dzieckiem, wyraża tutaj pełnię prawdziwego macierzyństwa.
Stanisław Wyspiański - Żona z synkiem Stasiem
Stanisław Wyspiański – Żona malarza z córeczką
Stanisław Wyspiański – Macierzyństwo
Młodopolskich artystów fascynowało macierzyństwo w aspekcie samego misterium narodzin, postrzegane jako znak tajemniczej potęgi życia. Jego pierwowzorem była Matka Boska z Dzieciątkiem. W pracowni Stanisława Wyspiańskiego również powstawały Madonny.
Stanisław Wyspiański – Wiejska Madonna
Stanisław Wyspiański – Madonna z Dzieciątkiem
Stanisław Wyspiański - Caritas (Miłość)
Ta kompozycja jest fragmentem większego niezrealizowanego projektu witraża „Polonia”, ale stała się samodzielnie traktowanym obrazem. Madonna przekształciła się tutaj w alegorię Caritas. Te decyzję podjął sam Wyspiański, powodowany licznymi zamówieniami kolekcjonerów. Było to powodem ostrej krytyki. Artyście zarzucano, że uzwyczajnił Madonnę, że nadał jej świecki charakter, przedstawiając kobietę z ludu. Nie wszyscy jednak tak uważali, twierdząc, że malarz podniósł macierzyństwo do godności wielkiego misterium.
Józef Mehoffer – Madonna
Józef Mehoffer – czołowy malarz Młodej Polski współdziałał ze Stanisławem Wyspiańskim w tworzeniu witraży i polichromii.
Aleksander Augustynowicz - Macierzyństwo
Aleksander Augustynowicz – uczeń Jana Matejki pozostał na uboczu nowoczesnej sztuki, w kręgu maarstwa akademickiego. Uznanie zdobył jako portrecista, ale malował również obrazy rodzajowe o tematyce wiejskiej.
Ze środowiskiem awangardy postimpresjonistycznej związany był Jan Mirosław Peszke – malarz, rysownik i grafik, ceniony dawniej w Paryżu, obecnie zapomniany w Polsce, w związku z czym jego obrazy są rzadkością.
Jan Mirosław Peszke – Macierzyństwo
Jan Mirosław Peszke – Macierzyństwo
Jan Mirosław Peszke – Matka z dzieckiem
Władysław Jarocki to piewca folkloru huculskiego i tatrzańskiego. Okazuje się, że także interesowało go życie Cyganów.
Władysław Jarocki – Cyganki
Motyw macierzyństwa podejmowała często Mela Muter – malarka pochodzenia żydowskiego. Była ona jedną z ciekawszych postaci świata artystycznego na przełomie XIX i XX wieku.
Mela Muter – Matka z dzieckiem
Mela Muter – Macierzyństwo
Mela Muter – Macierzyństwo
Mela Muter – Macierzyństwo
Mela Muter – Matka z dziećmi
Vlastimil Hofman - przedstawiciel późnego okresu młodopolskiego symbolizmu, to autor wielu Madonn. Malował je w niekonwencjonalny sposób, jak sceny rodzajowe z życia prostych ludzi.
Vlastimil Hofman - Madonna
Madonny Vlastimila Hofmana to proste matki z ludu, odziane w ludowe stroje. Zainteresowanie malarza tematami religijnymi, zwłaszcza wątkiem maryjnym, znajduje wyraz w całej jego twórczości.
Vlastimil Hofman - Koronacja Madonny
Tutaj Hofman pokazał scenę koronacji Madonny, którą przeniósł w swojski krajobraz, nadając jej liryczny, kameralny charakter. Madonna jest wiejską dziewczyną w ludowym stroju. Wydaje się jakby była częścią polnej kapliczki. Koronują ją rzeźbione drewniane figury Chrystusa i Boga Ojca. Świadkami tego wydarzenia jest tylko dwoje wiejskich dzieci.
Vlastimil Hofman - Madonna ze szpakiem
Wpisana w trójkąt scena, wykazuje wyraźny związek z tradycją renesansową. Na ręce Madonny, ubranej w prosty, ludowy strój i ukazanej w swojskim krajobrazie, siedzi szpak. Można to uznać za nawiązanie do obrazu Rafaela Santi - „Madonna ze szczygłem”. W chrześcijańskiej ikonografii szczygieł jest symbolem męki Pańskiej. Niestety nie wiem, co symbolizuje szpak. Motyl siedzący na łodydze chwastu, to symbol Zmartwychwstania. Święty Jan ubrany jak panicz, jest postacią jakby z innej bajki. Ma narzuconą na ramiona futrzaną kamizelkę, co jest zgodne z ewangelicznym opisem że nosił odzienie z sierści wielbłądziej.
Vlastimil Hofman - Madonna
Vlastimil Hofman – Madonna
Vlastimil Hofman - Madonna
Vlastimil Hofman - Matka z synem
Vlastimil Hofman – Macierzyństwo
Vlastimil Hofman – Matka z córką
Reprezentantantem folklorystycznego nurtu w sztuce Młodej Polski był również Kazimierz Sichulski – malarz i grafik. Znane jest jego zainteresowanie oraz fascynacja kulturą huculską.
Kazimierz Sichulski - Madonna huculska
Kazimierz Sichulski - Wiosna
Jest to część tryptyku pod takim samym tytułem. Kazimierz Sichulski dość często stosował tę formę malarstwa w swojej twórczości.
Henryk Uziembło - Hucułki
Henryk Uziembło – malarz, grafik i projektant, malował pejzaże, sceny rodzajowe i portrety dziewczyn wiejskich. Zajmował się też projektowaniem witraży, tworzył mozaiki i uprawiał ścienne malarstwo dekoracyjne.
Fryderyk Pautsch – Matka z dzieckiem
Fryderyk Pautsch malował sceny rodzajowe i pełne wyrazu portrety. On też interesował się folklorem, zwłaszcza podhalańskim i huculskim.
Fryderyk Pautsch – Matka z dzieckiem
Feliks Michał Wygrzywalski zafascynowany był kulturą orientalną. Urzekł mnie jego obraz „Karmiąca dziecko”.
Feliks Michał Wygrzywalski – Karmiąca dziecko
Adam Setkowicz - popularny pejzażysta, zasłynął z tego, iż sceny rodzajowe umieszczał na tle rodzimych krajobrazów polskiej wsi, lasów i pól. W takiej scenerii są też jego Madonny.
Adam Setkowicz – Matka Boska wśród łąk
Autorem Madonny na witrażu jest Antoni Procajłowicz - grafik, ilustrator książek i malarz tworzący w stylu secesji.
Antoni Procajłowicz – Madonna (fragment witraża)
A to Madonna wybitnego drzeworytnika – Władysława Skoczylasa.
Władysław Skoczylas – Madonna w lelujach
Skoczylas był czołowym drzeworytnikiem, ale do mnie bardziej przemawiają dzieła innego wybitnego grafika - Władysława Żurawskiego. Jest on autorem „Madonny z królikiem”, nawiązującej do słynnego obrazu Tycjana.
Władysław Żurawski – Madonna z królikiem
W dorobku wybitnego kubisty Tadeusza Makowskiego – malarza dzieci, znalazłam tylko jeden obraz matki z dzieckiem.
Tadeusz Makowski – Młoda matka z dzieckiem
Głównym motywem malarstwa Stanisława Gałka były pejzaże tatrzańskie. Artysta znany był także jako marynista, portrecista, rzeźbiarz oraz projektant kilimów. Stąd zapewne i w jego twórczości znalazłam tylko jeden wizerunek matki z dzieckiem.
Stanisław Gałek – Matka z córką
Jerzy Fedkowicz – Macierzyństwo
Na portretach artysty dość schematyczna postać wypełnia niemal cały kadr, stapiając się z tłem, co widać na obrazie „Macierzyństwo”.
Konstanty Mackiewicz – Matka z dzieckiem
Konstanty Mackiewicz znany jest głównie z dekoracyjnych martwych natur oraz pejzaży malowanych w konwencji koloryzmu. Jego obrazy charakteryzuje duża różnorodność konwencji artystycznych. (kubizm, futuryzm, konstruktywizm, ekspresjonizm, impresjonizm).
Eugeniusz Eibisch – Matka z dziećmi
Eugeniusz Eibisch - wybitny kolorysta, malował portrety dziewcząt i kobiet w różnym wieku, a jego pełna temperamentu twórczość miała charakter bardzo soczysty, wręcz barokowy.
Zapraszam na dalszy ciąg do części trzeciej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz