niedziela, 24 czerwca 2012

Akty w malarstwie polskim część pierwsza

Kult dla piękna nagiego ludzkiego ciała nie jest pornografią, wiedziano o tym już w starożytności.  Malarstwo średniowieczne zdominowane było przez motywy religijne. Akt pojawił się ponownie w renesansie, lecz nie znalazłam w polskiej sztuce jego śladów. Sporadycznie nagość występuje w naszym malarstwie dopiero w okresie baroku. Są to wyłącznie personifikacje pór roku, jutrzenki albo nimfy, mające zwykle literackie odniesienia.

Jerzy Siemingowski – Jesień

W niewielkim stopniu pokazuje nagość barokowy plafon „Jesień”, namalowany przez Jerzego Siemingowskiego Eleutera - nadwornego malarza króla Jana III Sobieskiego. Trudno go zaliczyć do aktów, ale można uznać, że były to już jakieś początki. Trochę więcej nagości widzimy na plafonie „Wiosna”.

Jerzy Siemingowski – Wiosna

Nie jest również aktem w pełnym tego słowa znaczeniu, obraz Jerzego Siemingowskiego „Lato”, przedstawiający żonę Jana III Sobieskiego Marysieńkę, jako Jutrzenkę. Ma ona tylko odsłonięte piersi.

Jerzy Siemingowski – Lato

Siemingowski był artystą wszechstronnym. Stosował w malowaniu technikę olejną i freskową, a jako grafik akwafortę. Zasłynął z dużych kompozycji alegorycznych i mitologicznych. Niektóre z nich ocalały w Wilanowie, a są to między innymi właśnie powyższe plafony pór roku w sypialni królewskiej, z końca XVII wieku. Z czasem polski akt odkrywa mitologię, która daje szerokie pole do prezentowania zmysłowych kształtów, zarówno damskich, jak i męskich, czego początki widać już u Siemingowskiego. Motyw mitologiczny w malarstwie kontynuował tworzący sto lat później Józef Peszka, w niewielkim jednak zakresie, bo malował głównie portrety działaczy oświeceniowych, bohaterów narodowych, magnatów i bogatych mieszczan. Bywało, że portretowane kobiety ukazywał jako postacie z mitów greckich. Przykładem tego jest portret Teofili Radziwiłłowej, przedstawionej jako Hebe.

Józef Peszka – Teofilia Radziwiłłowa jako Hebe

Teofila była córką księcia Leona Michała Radziwiłła i żoną rosyjskiego generała Iwana Ferensa, który podczas Powstania Kościuszkowskiego dowodził oblężeniem Warszawy. Ta arystokratka uchodziła za jedną z najpiękniejszych niewiast oraz najbarwniejszą postać początków XIX wieku. Trzy jej małżeństwa zakończyły się rozwodem. Miała ona również wiele romansów. Bogini Hebe to córka Zeusa i Hery - uosobienie młodości. To właśnie ona roznosiła w pucharach ambrozję Bogom na Olimpie. Zgodnie z ikonografią powszechną w XVIII wieku, ukazywano ją z odsłoniętą piersią na tle chmur, jak poiła Zeusowego orła. Peszka przedstawił wprawdzie Teofilę z czarą i orłem, ale zamiast chmur, tło na obrazie stanowią drzewa i rozległy krajobraz z górą ziejącą ogniem i dymem, co jest symbolem gniewu Zeusa.

Teofil Kwiatkowski - Syreny

W polskim malarstwie nagość pojawiała się znacznie rzadziej niż w twórczości artystów innych krajów europejskich jeszcze w I połowie XIX wieku. Próby publicznego wystawienia aktów najczęściej kończyły się krytyką i skandalem. Od malarstwa oczekiwano przede wszystkim wypełniania poważnych narodowych powinności, a nie zaspokajania zmysłów, a co gorsza podniet do rozwiązłości. Poza tym brak było w Polsce tradycji kształcenia akademickiego, opartego na studium nagiego modela. W związku z tym akt jako temat pojawił się u nas dość późno, bo dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Teofil Kwiatkowski - malarz epoki romantyzmu, byl jednym z pierwszych, u którego spotykamy nagie kobiety. 

Teofil Kwiatkowski – Nereidy

Nereidy były to według mitologii greckiej nimfy morskie, słynące z urody. Przedstawiano je w postaci pięknych dziewczyn pląsających wśród fal, dość często w towarzystwie delfinów i trytonów.

Aleksander Lesser – Akt męski

Jest to pierwszy samodzielny akt, jaki znalazłam w dorobku polskiego malarstwa. Aleksander Lesser namalował go w 1837 roku. Był to jednak epizod w jego twórczości, bo artysta zajmował się głównie tematyką historyczną.

Cyprian Kamil Norwid - Studium  aktu kobiety stojącej

Cyprian Kamil Norwid kojarzy się z piękną, romantyczną poezją. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten wybitny artysta zajmował się również malarstwem, rzeźbą, rysunkiem i grafiką. W jego plastycznym dorobku znalazłam kilka prac, będących studium aktu zarówno kobiecego, jak i męskiego.

Cyprian Kamil Norwid - Studium aktu kobiety siedzącej  

Część prac Norwida odzwierciedla jego fascynacje kulturą starożytną. Artysta podczas licznych podróży starał się zapisywać ulotne wrażenia, a taką szansę dawały szkice wykonywane na gorąco. Poeta studiujący wiele lat rysunek, tworzył małe dzieła sztuki, czego przykładem jest szkic „Najady”.

Cyprian Kamil Norwid - Najady

Najady to w mitologii greckiej nimfy wód lądowych - wodospadów, potoków, strumieni, źródeł rzek, jezior.

Cyprian Kamil Norwid - Eden

Akty samodzielne kobiece i męskie malował wybitny polski malarz historii oraz wzięty portrecista Józef Simmler.

Jozef Simmler – Akt kobiety

Obrazy Simmlera odznaczają się niezwykłą dbałością o szczegóły i trafną charakterystyką modela,  co szczególnie widać na muskulaturze aktów męskich. Od końca XIX stulecia zmieniło się podejście do aktu w naszym kraju. Stawał się on samodzielnym tematem. Swoboda i talent wielu polskich twórców tego okresu w sztuce zaowocowały eksperymentami także w akcie. Mniej lub bardziej ukazywał nagość Władysław Bakałowicz.

 Władysław Bakałowicz - W negliżu

Władysław Bakałowicz - W buduarze

Władysław Bakałowicz - Leżąca

Wojciech Gerson znany jest jako wybitny artysta realizmu, uprawiający głównie malarstwo rodzajowe i pejzażowe, ale  w jego twórczości można znaleźć również akty.

Wojciech Gerson - Brzask

Wojciech Gerson - Odpoczynek

Wojciech Gerson - Kupała

Do wątku legendarnej słowiańskiej przeszłości sięgnął również Kazimierz Alchimowicz Przykładem tego jest akt „Milda”, ukazujący litewską boginię piękna i miłości.

Kazimierz Alchimowicz - Milda

Jest to najsłynniejszy obraz Alchimowicza. Pierwsza wersja tej kompozycji ukończona w 1890 roku, zdobyła I nagrodę w konkursie imienia Wojciecha Gersona oraz złoty medal w Berlinie.

Aleksander Kotsis - Bachantka

 Aleksander Kotsis - jeden z największych przedstawicieli realizmu krytycznego, znany jest  z przejmujących obrazów ukazujących życie biedoty wiejskiej w XIX wieku, ale w jego dorobku znaleźć można również nieliczne akty. 

Józef Brandt - Studium aktu kobiecego

Akty malował też Józef Brandt - wybitny batalista, przedstawiciel malarstwa patriotycznego i historycznego.

Henryk Siemiradzki - Sąd Parysa

Henryk Siemiradzki - przedstawiciel polskiego akademizmu, nawiązywał do historii i kultury antycznej oraz mitologii w swojej twórczości, więc nagość na jego obrazach jest czymś naturalnym.

Henryk Siemiradzki – Dirce chrześcijańska

Mężczyzna w laurowych wieńcu to despotyczny rzymski cesarz Neron. Przywiązana do byka naga kobieta jako chrześcijanka miała zginąć na arenie, ku  wielkiej radości publiczności. Do urządzenia tego widowiska zainspirował Nerona mit o Dirce, drugiej żonie Likosa - króla Teb. Żeby ją poślubić, władca uwięził swoją pierwszą małżonkę Antiope. Pomścili ją jej synowie, przywiązując Dirce do rogów byka, co zakończyło się jej śmiercią.

Henryk Siemiradzki – Dirce chrześcijańska (detal)

Tak męczono chrześcijanki na cyrkowych arenach, co opisuje między innymi Sienkiewicz w „Quo vadis”. Pamiętamy jak  Ursus ratuje Ligię przywiązaną do tura od niechybnej śmierci.  Według innej wersji Antiope była piękną bratanicą Likosa, którą zachwycił się sam Zeus. Gdy opuszczona przez swojego boskiego kochanka wróciła do domu, umierający ojciec kazał ją zabić swemu bratu Likosowi. Ten jednakże nie potrafił tego dokonać, więc oddał ją swojej żonie Dirce do niewoli, a ona zazdrosna o urodę Antiope wtrąciła ją do lochu. Uratowali ją dwaj bliźniaczy synowie, spłodzeni przez Zeusa. Skazując Dirce na śmierć, przywiązali ją do byka. Zginęła wleczona przez zwierzę po skałach.

Henryk Siemiradzki - Salome

Henryk Siemiradzki – Amor i Psyche

Henryk Siemiradzki - Orgia

Henryk Siemiradzki - Nimfy Najady

Henryk Siemiradzki – Nimfa

Henryk Siemiradzki - Dziewczyna czy waza

Henryk Siemiradzki - Dusza

Henryk Siemiradzki – Dziewczyna karmiąca gołębie

Tylko jeden akt znalazłam w dorobku artystycznym Witolda Pruszkowskiego – spóźnionego romantyka polskiego malarstwa.

Witold Pruszkowski - Bachantka

Akt nie należał też do częstych tematów poruszanych przez impresjonistę Leona Wyczółkowskiego, ale artysta ten jako pierwszy wprowadził do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych studium kobiecego aktu malowany z natury, co środowiska konserwatywne uznały za skandal obyczajowy.

Leon Wyczółkowski - Akt

Leon Wyczółkowski - Akt

Leon Wyczółkowski - Akt

Antoni Piotrowski malował przede wszystkim sceny rodzajowe, portrety oraz obrazy historyczne, a w latach osiemdziesiątych XIX wieku, ulegając wpływom modernizmu również zajmował się tematyką fantastyczną. Do tego nurtu jego twórczości należy obraz „Nimfy i satyry”, odznaczony na międzynarodowej wystawie w Berlinie i dwa inne obrazy wybrane do pokazu.

Antoni Piotrowski – Nimfy i Satyry

W realistycznym pejzażu ukazał tutaj Piotrowski postacie z baśniowego świata.

Antoni Piotrowski – Wiosna

Obraz ten z kolei jest przykładem personifikacji zjawisk przyrody. Wiosna przedstawinoa jest tutaj jako piękna półnaga dziewczyna.

Antoni Piotrowski - Nad brzegiem morza

Zapraszam serdecznie do części drugiej

sobota, 16 czerwca 2012

Motyw macierzyństwa w malarstwie polskim - część trzecia

Wątek macierzyństwa  można spotkać u Eugeniusza Zaka - malarza oraz rysownika żydowskiego pochodzenia, działającego aktywnie w paryskim stowarzyszeniu polskich artystów. Uważa się go za jednego z najwybitniejszych malarzy I połowy XX wieku.

Eugeniusz Zak – Macierzyństwo

Eugeniusz Zak – Macierzyństwo

Eugeniusz Zak – Matka z dzieckiem

Eugeniusz Zak – Matka z dzieckiem

Pełne uroku są stylizowane Madonny Zofii Stryjeńskiej, przybrane w zwiewne welony, a wiejskie matki w kolorowe chusty.

Zofia Stryjeńska – Matka Boska z Dzieciątkiem

Zofia Stryjeńska – Matka Boska z Dzieciątkiem

Zofia Stryjeńska – Matka Boska z Dzieciątkiem

Zofia Stryjeńska – Matka Boska góralska

Zofia Stryjeńska – Matka karmiąca dziecko

Zofia Stryjeńska urzeczona polskim folklorem trawestowała oraz przeobrażała ludowe motywy i ornamenty, nawiązując do sztuki naiwnej. Nie musiał tego robić Nikifor. On był malarzem prymitywistą, z genialnym wyczuciem koloru.

Nikifor – Madonna z Dzieciątkiem

Przełomowa dla sztuki polskiej okazała się wielowątkowa twórczość Zbigniewa Pronaszki - jednego z najciekawszych artystów polskich pierwszej połowy XX wieku, związanego z koloryzmem i formizmem.

Zbigniew Pronaszko – Matka z dziećmi

Zbigniew Pronaszko – Żona malarza z synem

Portret ten świadczy o tym, że Zbigniew Pronaszko swoje inspiracje czerpał również z estetyki kubizmu. Forma dzieła uwolniona od przymusu naśladowania natury, uzyskała w programie tego artysty bezwzględny prymat. 

Tamara Łempicka – Macierzyństwo

Tamara Łempicka to jedna z najbarwniejszych postaci w środowisku artystycznym XX wieku, przedstawicielka malarstwa art deco. Jej wyidealizowane portrety kobiet o trochę kubistycznych formach i nasyconej gamie barwnej, są bardzo zmysłowe. Dotyczy to także obrazów z motywem macierzyństwa.

 Tamara Łempicka – Macierzyństwo (detal)

 Tamara Łempicka – Macierzyństwo

Lucjan Adwentowicz pracował głównie nad zagadnieniami rysunku postaci ludzkiej i portretu, które stanowiły jedno z jego największych osiągnięć. Twórczość tego zdolnego ucznia Sichulskiego, Mehoffera i Pankiewicza nie mogła się w pełni rozwinąć, bo zmarł młodo na gruźlicę.

Lucjan Adwentowicz - Macierzyństwo

Jednym z najwybitniejszych marynistów był uczeń Wyczółkowskiego i Mehoffera Antoni Suchanek, który pochodził z Podkarpacia (Rzeszów), ale całe swoje życie związał z Gdynią.

 
Antoni Suchanek - Macierzyństwo

Jerzego Faczyńskiego nazywano „talentem wielostronnym”, bo nie tylko malował i rysował, ale również projektował kościoły, pisał wiersze i eseje. Artysta wykazał pełny profesjonalizm w każdej z tych dziedzin.

Jerzy Faczyński – Kobieta karmiąca dziecko

Abstrakcje geometryczne oraz malarstwo strukturalne, bazujące na układach kół,  to styl Lecha Kunki - znanego i popularnego malarza tworzącego w II połowie XX wieku. Artysta był również autorem scenografii teatralnych i filmowych oraz form użytkowych.

Lech Kunka - Macierzyństwo

Lech Kunka - Macierzyństwo

Jednym z najwybitniejszych artystów XX wieku był zmarły w 2007 roku Zdzisław Lachur, zajmujący się malarstwem, grafiką i rysunkiem. Uważano go za ojca polskiego filmu rysunkowego, bo to on stworzył bielskie Studio Filmów Rysunkowych.
Zdzisław Lachur - Macierzyństwo

W twórczości Lachura spotkać możemy dość często motyw patologicznych aspektów życia społecznego. Przykładem tego jest przejmujący obraz „Ojciec wrócił do domu”, dotykający problemu alkoholizmu w rodzinie.

Zdzisław Lachur – Ojciec wrócił do domu

W kręgu zainteresowań Zdzisława Lachura znalazły się także motywy biblijne oraz wątki z życia Chrystusa i Marii, czego dowodem są jego obrazy ukazujące świętą rodzinę.

Zdzisław Lachur – Święta rodzina

Zdzisław Lachur wypracował własny styl malarski, nazywany techniką starej ikony. Obrazy malował głównie temperą na płycie albo desce.

Zdzisław Lachur – Matka Boska z Dzieciątkiem

Będąc żydowskiego pochodzenia, Zdzisław Lachur stworzył duży cykl judaiców. Wiele z tych kompozycji dotyczy martyrologii jego rodaków podczas II wojny światowej. Nie znalazłam  jednak obrazu tego artysty, który łączyłby wątek macierzyństwa z okrucieństwami wojennymi. Dokonał tego  Andrzej Wróblewski. Był on jednym z najwybitniejszych malarzy powojennych.

Andrzej Wróblewski – Rozstrzelania

Twórczość Andrzeja Wróblewskiego jest ekspresyjnym i bardzo przejmującym rozrachunkiem z wojną. Jego obrazy z serii „Rozstrzelania” są najbardziej wstrząsające w tym temacie.

Andrzej Wróblewski – Uwaga, nadchodzi (Nalot)

Wróblewski nawiązuje tu chyba do wiersza Antoniego Słonimskiego „Alarm”.

Uwaga ! Uwaga ! Przeszedł !
Koma trzy !
Ktoś biegnie po schodach.
Trzasnęły gdzieś drzwi.
Ze zgiełku i wrzawy
Dźwięk jeden wybucha, rośnie,
Kołuje jękliwie,
Opada i wznosi się jęk :
Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy !

Andrzej Wróblewski – Dziecko z zabitą matką

Andrzej Wróblewski – Matka z zabitym synem

Andrzej Wróblewski – Matka z zabitym dzieckiem

Tuż przed przedwczesną śmiercią w Tatrach, Wróblewski stworzył cykl bardzo sugestywnych oraz metaforycznych obrazów, nawiązujących do zwykłej codzienności. Są to głównie kompozycje figuratywne z motywem rodziny, związane także z prywatnym życiem malarza, utrzymane w pogodnym klimacie.

Andrzej Wróblewski – Matki

Andrzej Wróblewski – Kitek

Tadeusz Dominik – to żyjący (ma 84 lata) wybitny malarz, rzeźbiarz, ceramik oraz grafik, a ostatnio nawet komputerowy. Jego ekspresyjny, spontaniczny styl wywodzi się z koloryzmu. Na początku swojej twórczości artysta tworzył przede wszystkim grafiki. Rozgłos zdobyła jego seria drzeworytów „Macierzyństwo”. Potem zaczął malować obrazy abstrakcyjne.


Tadeusz Dominik - Macierzyństwo (gwasz)

Wybitnym twórcą był Jan Młodożeniec - malarz oraz czołowy grafik plakacista, zmarły w 2000 roku. Operując dosyć prostymi środkami wyrazu, artysta wielką wagę przykładał do czytelności swoich dzieł, chociaż był mistrzem syntetycznej, skrótowej wypowiedzi. Jego prace działają jak poezja i pobudzają wyobraźnię.
Jan Młodożeniec – Matka z dziećmi

Za sztandarowego malarza realizmu socjalistycznego uznano Aleksandra Kobzdeja, choć jego obraz „Podaj cegłę” był epizodem w całej wybitnej twórczości artysty. Naraził się tym dziełem na śmieszność i kpiny w środowisku sztuki.
Aleksander Kobzdej – Chińska mama

Twórczość Janusza Lewandowskiego wywodzi się z polskiego symbolizmu, jednak zarówno w swej formie jak i w sferze znaczeniowym, wykracza daleko poza konwencje sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku.

Janusz Lewandowski – Matka Polka

Nie wiem co chciał przekazać Lewandowski, malując ten obraz. Nie sądzę, by to była aluzja do wiersza Mickiewicza „Do Matki Polki”. Raczej odnosi się on do roli matki, która przytłoczona jest obowiązkami i to głównie na jej barkach spoczywa wychowanie dzieci. Na szczęście ten pejoratywny stereotyp ma coraz mniejszą rację bytu, bo współczesna kobieta jest niezależna, spełniająca się także zawodowo, to nie kura domowa.

Jerzy Duda-Gracz – Matka i dziecko

Grafika wybitnego, choć bardzo kontrowersyjnego malarza współczesnego - Jerzego Dudy - Gracza, zakończyła prezentację  obrazów poświęconych macierzyństwu.