niedziela, 25 sierpnia 2013

.. Akty w malarstwie polskim część IX ..

Czesław Rzepiński to malarz, rysownik i grafik, który jako czołowy kolorysta przywiązywał wagę do kolorystycznej konstrukcji obrazu. W jego dorobku spotykamy również akty.

Czesław Rzepiński - Akt w fioletach

Czesław Rzepiński - Akt na pomarańczowej kanapie 

Dekoracyjność malowanych przez Rzepińskiego aktów podnosiły desenie tkanin, zasłon i draperii, bądź kaskady liści doniczkowych kwiatów i świetlne refleksy na szybach okien. 

Czesław Rzepiński - Akt leżący

Czesław Rzepiński - Bachantka

Czesław Rzepiński - Akt

 W kręgu oddziaływania estetyki koloryzmu był malarz, pisarz i krytyk Marek Żuławski. Później wypracował własny styl, odznaczający się uproszczeniem formy, eliminowaniem zbędnych szczegółów i zgaszonym kolorytem. Malował pejzaże, martwą naturę i sceny figuralne. Mimo różnorodności, całą jego twórczość charakteryzują pewne wspólne cechy, zwłaszcza skłonność do monumentalizmu, tendencja do uproszczeń, oszczędności form, eliminowania zbędnych szczegółów i miłość do koloru. 

Marek Żuławski - Czerwony pokój

Marek Żuławski - Akt przy stole

Marek Żuławski - Akt na tle błękitu

Marek Żuławski - Akt

Marek Żuławski - Zuzanna w kąpieli

Marek Żuławski - Wyjście

 Do grona najciekawszych osobowości artystycznych należała  Maria Jarema - malarka, rzeźbiarska i scenograf, związana po wojnie z  teatrem Cricot 2 Tadeusza Kantora. Jej abstrakcyjne kompozycje należały do najważniejszych dokonań polskiej sztuki lat pięćdziesiątych XX wieku.

Maria Jarema - Akt

Maria Jarema - Akt

Z Grupą Młodych Plastyków, skupionych wokół Kantora był też. Jonasz Stern. Na początku swojej artystycznej drogi był znakomitym realistą, o dużym temperamencie plamy. Potem poszedł w kierunku abstrakcji. Radykalizm poglądów doprowadził go do Berezy Kartuskiej, ale prawdziwe piekło przeżył podczas okupacji. Więziony w Bełżcu, po egzekucji odzyskał przytomność wśród trupów.
Jonasz Stern - Akt

A to akt  Tadeusza Kantora – malarza, grafika, scenografa, reżysera, pisarza, aktora i teoretyka sztuki. Na świecie  artysta jest znany głównie jako wybitna, oryginalna osobowość teatru oraz animator życia artystycznego. Był to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych twórców XX wieku.

Tadeusz Kantor - Akt na krześle

 Wiele aktów namalował Zdzisław Cyankiewicz tworzący w Paryżu pod wpływem Cezanne’a i Matisse’a.  

Zdzisław Cyankiewicz - Akt z ręcznikiem

Zdzisław Cyankiewicz - Dziewczyna z kotem

Zdzisław Cyankiewicz - Akt z czytającą

Zdzisław Cyankiewicz - Czytająca

Zdzisław Cyankiewicz - Akt leżący

Zdzisław Cyankiewicz - Dwa akty leżące

Zdzisław Cyankiewicz - Kąpiące się

Włodzimierz Zakrzewski Aleksander Kobzdej uważani są za przedstawicieli socrealizmu. „Bierut wśród robotników”  i „Podaj cegłę”  to dwie najbardziej reprezentatywne prace tego kierunku w powojennej sztuce polskiej.  Nie oznacza to oczywiście, że nie ma innych motywów w ich twórczości. 

Włodzimierz Zakrzewski - Akt siedzącej

Aleksander Kobzdej - Klown i modelka

 „Talent wielostronny”, tak mówiono o Jerzym Faczyńskim, bo twórca ten nie tylko malował, ale także projektował kościoły, wykonywał tysiące rysunków, pisał eseje i wiersze, wykazując się w każdej dziedzinie pełnym profesjonalizmem. Akty były dość często obecne w jego twórczości, zarówno w malarstwie, grafice jak i w rysunku.

Jerzy Faczyński - Akt

Jerzy Faczyński - Akt abstrakcyjny





Sztuka Lecha Kunki to abstrakcje geometryczne i malarstwo strukturalne. Jego akty odbiegają więc od malarstwa realistycznego.

Lech Kunka – Akt

Lech Kunka – Akt błękitny

Kazimierz Mikulski to artysta wielu talentów - malarz, aktor teatru Kantora, filmowiec oraz scenograf. Malował lirycznie, surrealistycznie, trochę naiwnie kameralne obrazy, bez efekciarstwa, bez zbędnych fajerwerków.

Kazimierz Mikulski – Białoksiężniczka

Kazimierz Mikulski – Kobieta z ptakiem

Symboliczny, wyidealizowany surrealizm Mikulskiego przesiąknięty był metaforą, delikatną erotyką, zmysłową tajemnicą i wewnętrznym ciepłem. Akt zaznaczył się mocno już pod koniec jego twórczości.

Kazimierz Mikulski – Postać kobiety

Kazimierz Mikulski – Władca lalek

Specyficzną aurę obrazów Kazimierza Mikulskiego podkreślają surrealistyczne tytuły, czego przykładem jest poniższy obraz.

Kazimierz Mikulski – Tej nocy świeciły księżyce

Kazimierz Mikulski – Kobieta z wężem i kogutem

Kazimierz Mikulski – Dwa akty, dwa Słońca

Stanisław Fijałkowski to współczesny malarz i grafik. Na początku drogi twórczej był między innymi pod wpływem kubizmu, co widać w prezentowanych poniżej aktach. Później artysta poszedł w kierunku abstrakcji.

Stanisław Fijałkowski - Akt kubistyczny

Stanisław Fijałkowski – Akt kubistyczny leżący

 Osobiste i niebywałe piętno sztuce aktu nadał zmarły w 2011 roku najwybitniejszy polski artysta II połowy XX wieku Jerzy Nowosielski. Był on jedynym w Polsce twórcą zafascynowanym ruską ikoną, łączącym wpływy bizantyjskie z nowoczesnym malarstwem. Rzutowało to również na obrazy  artysty o świeckiej tematyce. Akt w jego twórczości był dość częstym motywem.

Jerzy Nowosielski - Akt skulony

Jerzy Nowosielski - Toaleta z lampą

Jerzy Nowosielski - Akt z lusterkiem 

Jerzy Nowosielski - Akt siedzący

Jerzy Nowosielski - Akt z oknem

Jerzy Nowosielski - Akt czerwony

Jerzy Nowosielski - Akt siedzący

Jerzy Nowosielski - Toaleta

Jerzy Nowosielski - Akt we wnętrzu

Jerzy Nowosielski - Akt

Jerzy Nowosielski - Akt leżący na czerwonym tle

Jerzy Nowosielski - Toaleta

Jerzy Nowosielski - Akt czerwony

Ciąg dalszy  w części dziesiątej.

1 komentarz: