sobota, 24 sierpnia 2013

Akty w polskim malarstwie część ósma

 Kacper Pochwalski – poeta, malarz i konserwator sztuki, ulubiony uczeń Józefa Mehoffera wywodził się z krakowskiej dynastii malarskiej, która wydała aż 8 malarzy. On był ostatni z tego pięciopokoleniowego klanu artystów.

Kacper Pochwalski - Akt z lalką

Styl Kacpra Pochwalskiego mieścił się w obrębie formalnej i tematycznej tradycji polskiego modernizmu. 

Kacper Pochwalski - Akt

Główną domeną twórczości Pochwalskiego była kompozycja figuralna, w tym wiele obrazów z nagością, portrety, pejzaż, rzadziej martwa natura.

Kacper Pochwalski – Akt

Kacper Pochwalski nie uległ nowoczesnym tendencjom artystycznym. Był wierny własnej wizji malarskiej, w której główną rolę odgrywał kolor. Jego obrazy zgodnie z młodopolską tendencją,są wyciszone, kameralne, o dekoracyjnej, zawiłej kresce. Wyróżniają się charakterystycznym zestawieniem barw. 

Kacper Pochwalski - Akt stojący

Kacper Pochwalski - Akt stojący

Kacper Pochwalski – Gdzie król piechotą chodzi

Kacper Pochwalski – Akt w oknie

Kacper Pochwalski – Herb

Kacper Pochwalski – Akt na wozie

Kacper Pochwalski – Akt na wozie

Kacper Pochwalski – Grzechy marzenia

Kacper Pochwalski - Odnowa

Kacper Pochwalski - Celibat

 Kacper Pochwalski - Confiteor

Confiteor to jak zapewne pamiętacie z lekcji języka polskiego, esej Stanisława Przybyszewskiego na temat roli sztuki i artystów. Stał się on manifestem polskiego modernizmu, ze znanym hasłem „sztuka dla sztuki”.

Kacper Pochwalski – Łoże sztuki

Kacper Pochwalski – Syrena

Rajmund Kanelba - Liza Hoffman

Rajmund Kanelba to malarz związany z racji swego żydowskiego pochodzenia z Ecole de Paris. Malował często akty, ale również pejzaże, martwe natury oraz portrety.
Rajmund Kanelba - Tancerka kabaretowa

Rajmund Kanelba - Śpiąca

Rajmund Kanelba - Akt

Rajmund Kanelba - Akt (rysunek tuszem)

 Zygmunt Landau - Kobieta

 Zygmunt Landau  to malarz  również związany z kręgiem artystów Ecole de Paris. Malował pejzaże, kompozycje figuralne, martwe natury oraz portrety, rzadko akty.
 Zygmunt Landau - Akt

Na portretach kobiecych Landau widać wpływ Modiglianiego. Postacie są ujęte w wydłużone linie, mają rys monumentalności i odznaczają się ciepłą tonacją kolorystyczną.
Alfred Lenica - Akt

Alfred Lenica to malarz awangardy. Podlegał różnym inspiracjom, między innymi kubizmowi, ekspresjonizmowi, surrealizmowi, taszyzmowi. Widać to wyraźnie także na jego aktach. Artysta wypracował charakterystyczny styl tworzenia, polegający na pokrywaniu powierzchni płócien kilkoma warstwami koloru, a następnie zdejmowaniu farby szpachlą. Kompozycje o bogatych przestrzeniach opatrywał poetyckimi nazwami.

Alfred Lenica – Pandora

Pandora to według mitologii greckiej pierwsza kobieta na Ziemi. Zesłał ją Zeus jako karę dla ludzi za kradzież ognia bogom z Olimpu przez Prometeusza. Ulepiona z gliny obdarowana została przez Afrodytę urodą, co nie szło w parze z zaletami jej charakteru, bo Hermes obdarzył ją kłamstwem i fałszem. Zostając żoną Epimeteusza, brata Prometeusza, dostała w posagu szczelnie zamkniętą beczkę, nazwaną w literaturze Puszką Pandory. Gdy małżonkowie z ciekawości ją otworzyli, okazało się, że napełniona była nieszczęściami, które uwolnione rozeszły się po świecie.

Alfred Lenica - Gorączka

 Michał Stańko - Akt

Michał Stańko to przede wszystkim malarz pejzażysta. Częstym tematem jego krajobrazów były Tatry i Śląsk. Akty mieściły się rzadziej w jego repertuarze. Mnie udało się znaleźć tylko jeden.

Zenon Kononowicz - Akt

 Zenon Kononowicz - malarz kolorysta i grafik, niezależny i samodzielny, artysta niedoceniany przez współczesnych, był bardzo ciekawą indywidualnością w świecie sztuki XX wieku ze względu na styl życia. Tworzył najczęściej martwe natury i pejzaże ale akty też można w jego dorobku znaleźć.

 Zenon Kononowicz - Akt na kanapie

 Zenon Kononowicz - Kąpiące się

Malarstwo sztalugowe i monumentalne, zaliczane do postimpresjonistycznego nurtu uprawiał Jan Wodyński – student Wojciecha Weissa. Malował przede wszystkim portrety, pejzaże i martwe natury, ale kilka aktów też znalazłam w jego dorobku.
Jan Wodyński - Akt przed lustrem

Jan Wodyński - Akt w pracowni

Jan Wodyński - Akt na tle biblioteki

Jan Wodyński - Akt

Jan Wodyński - Akt

  Jan Wodyński - Akt

 Malarzem i grafikiem projektowym, wywodzącym się z tradycji konstruktywistycznej i z polskiego formizmu był Kazimierz Podsadecki.

Kazimierz Podsadecki - Niobe

W dojrzałym okresie twórczości artysta zbliżył się do koloryzmu i kubizmu. Jego obrazy z dużym piętnem indywidualizmu, charakteryzuje skłonność do deformacji. Wyraźnie jest to widoczne na prezentowanych aktach.

 Kazimierz Podsadecki - Akt śpiącej

Kazimierz Podsadecki - Akt leżący

Kazimierz Podsadecki - Akt

Kazimierz Podsadecki - Akt


Kazimierz Podsadecki - Akt

Kazimierz Podsadecki - Akt

Kazimierz Podsadecki - Akt

Kazimierz Podsadecki - Akt

Kazimierz Podsadecki - Akt

Przedstawicielem XX- wiecznego koloryzmu był Wacław Taranczewski. Akty tworzył na początku twórczości, potem zmienił repertuar, malując cyklami głównie martwe natury.
Wacław Taranczewski - Akt w kapeluszu

Wacław Taranczewski - Akt

Wacław Taranczewski - Wenus z Willendorfu

Wacław Taranczewski - Malarz i modelka

 Zapraszam na dalszy ciąg do części 9.

4 komentarze:

  1. Pani Krystyno, wspaniały blog, zachwycił mnie "Akt z Lalką" Kacpra Pochwalskiego, wspaniały styl, sama uwielbiam malarstwo i próbuję swoich sił, wcześniej nie wiedziałam, że mieliśmy takiego wspaniałego malarza!
    Pozdrawiam i czekam na kolejne posty
    Ola

    OdpowiedzUsuń
  2. Szanowni miłośnicy sztuki lub malarza Zenona Kononowicza (ur. 15 maja 1903), mam do sprzedania originalny obraz Zenona Kononowicza nazwanym "Kobiety kapiace sie" / tutaj "Kapiace sie" przez dom aukcyjny Rempex razem z katalogem z wycena 13.000 ZL. Na tyle obraza znajduje sie równiez certyfikat originalosci.
    W razie zainteresowania, prosze pisac na mbbgos@wp.pl
    Dziekuje za Panstwa uwage, mile pozdrawiam
    Malgosia

    OdpowiedzUsuń
  3. super blog ,jestem zachwycony pozdrawiam marek jagielski

    OdpowiedzUsuń